Autobusy od Zlineru DSÚK stále nemá, u dodavatele zasahoval ÚOHS

  • 25.11.2019
  • 13:25
  • Autor: Petr Mikula

Už několik týdnů využívá Dopravní společnost Ústeckého kraje nové autobusy Scania. Jejich převzetí se snažil zabránit Úřad na ochranu hospodářské soutěže kvůli podezření, že podmínky soutěže nebyly v pořádku. V případě autobusů Scania to však úřad nestihl a DSÚK si je už převzala. Zjišťovali jsme tedy, jak je to s dalšími autobusy z této soutěže.

Až 90 autobusů Iveco Crossway má dodat společnost Zliner. DSÚK zatím žádný z nich nepřevzala, jak nám potvrdil ředitel krajského dopravce Milan Šlejtr: „Zatím jsme nebyli vyzváni k převzetí autobusů. Pro tuto informaci byste se museli obrátit na společnost Zliner. My máme platné kupní smlouvy a záleží teď na dodavateli, jestli autobusy dodá nebo nedodá.“

S dotazem na termín dodání jsme se tedy obrátili na manažera prodeje autobusů společnosti Zliner Miloslava Zbožínka. Neúspěšně. „Na tuto otázku vám nebudu odpovídat, omlouvám se, nechci se k tomu vyjadřovat,“ reagoval Zbožínek.

Zliner se zřejmě nechce vyjadřovat právě kvůli problémům s ÚOHS. Podle našich informací totiž také u něj úřad zasahoval. Zásah ve Zlineru kvůli autobusům pro Ústecký kraj nám na přímý dotaz nepřímo potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda: „Provedli jsme místní šetření u některých dodavatelů autobusů před několika týdny. Měli jsme poměrně závažná podezření na možné protisoutěžní jednání v této oblasti. V současné době probíhá vyšetřování. Správní řízení zatím zahájeno nebylo.“ Konkrétnější být nechtěl.

Na straně DSÚK podle ředitele Šlejtra problém s převzetím autobusů od Zlineru není: „Návštěva z ÚOHSu, která tady byla, řešila jinou věc, než bylo uzavření rámcových dohod a smluv.“ S DSÚK zahájil ÚOHS správní řízení, které však podle Šlejtra stále nenabylo právní moci.

Kauzy

DSÚK nemůže převzít autobusy od Zlineru 🎧