Ředitel DSÚK: Scanie se převzít nechystáme. Zatím.

  • 23.09.2019
  • 11:27
  • Autor: Petr Mikula

Ředitel Dopravní společnosti Ústeckého kraje Milan Šlejtr se ohradil proti našemu pátečnímu článku, podle kterého se DSÚK chystá převzít autobusy Scanie, dodané na základě neplatné rámcové smlouvy. V telefonickém rozhovoru redakci sdělil, že se autobusy převzít nechystají, protože je k tomu dosud Scania nevyzvala. Na otázku, co bude dělat, pokud je Scanie vyzve, přímo neodpověděl. Zopakoval pouze, že dílčí kupní smlouvy platí, a slíbil písemné vyjádření po konzultaci s právníky. Pokud zmíněné vyjádření dorazí, rádi ho zveřejníme.

Náš článek navíc vyvolal bouřlivé reakce na Facebooku. Diskutující například nákup autobusů Scania obhajují s tím, že jsou kvalitnější než autobusy značky SOR – a postup DSÚK chválí.

V této souvislosti stojí za zmínku dvě podstatné věci. Dopravci v České republice běžně používají vedle autobusů značek SOR, SCANIA a IVECO (ty má DSÚK dodat společnost Zliber) také například autobusy MAN, VOLVO, NEOPLAN a MERCEDES. Nic tedy nenutí DSÚK k tomu, aby napřímo oslovilo právě Scanii a Zliner.

Druhým podstatným aspektem je pak cena. Například server zdopravy.cz na začátku roku spočítal, že nové autobusy stojí Ústecký kraj až o dvě třetiny více, než zaplatili jinde (zde). Důvod takového rozdílu lze jen obtížně vysvětlit.

Kauzy

DSÚK nemůže převzít autobusy od Zlineru 🎧