Primátorem Jablonce nad Nisou se stal Jiří Čeřovský

  • 19.09.2019
  • 14:19
  • Autor: Petr Mikula

Jablonec nad Nisou má nové vedení. Zastupitelstvo odvolalo většinu stávajících radních včetně primátora Milana Kroupy. Novým primátorem se stal někdejší starosta Jablonce Jiří Čeřovský. ODS a hnutí ANO v radě města doplnil i jeden zástupce Starostů pro Liberecký kraj.

Jablonečtí zastupitelé na svém záříjovém jednání odvolali stávajícího primátora Milana Kroupu z hnutí ANO. Jeho odvolání přitom navrhl jeho bývalý ekonomický náměstek Štěpán Matek (KDU-ČSL/SPJ), který se o totéž neúspěšně pokusil už na srpnovém zasedání.

Během dlouhých přestávek se pak na novém vedení města dohodly dva nejsilnější zastupitelské kluby - ODS a hnutí ANO. „Připravené to skutečně nebylo. Jako primátor bych nikdy před zastupitele a veřejnost nepředstoupil tak, jak jsem dnes oblečen,“ omluvil se čerstvý primátor Jiří Čeřovský (ODS) za svůj pracovní oděv. Čeřovský byl zvolen v tajné volbě, kde pro něj hlasovalo 20 z 28 zastupitelů, kteří si vyzvedli hlasovací lístky.

Oba nejsilnější kluby se prý shodly především na nejzásadnějších problémech města, které je potřeba akutně řešit. „Chceme v první řadě přinést stabilitu do úřadu. Magistrát musí vědět, že je nové vedení, že je kompaktní, že každý ví, co má dělat. A okamžitě budeme jednat se všemi dotčenými subjekty o projektu modernizace a prodloužení tramvajové trati. Už jsem se domluvil s libereckým primátorem panem Zámečníkem, sejdeme se hned v pátek ráno. A musíme jednat i s hejtmanem,“ nastínil první kroky nový primátor.

Novým náměstkem primátora pro rozvoj se stal dosavadní ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček (ODS). Ten chce fungování resortu především zefektivnit - méně se zdržovat procesními záležitostmi a důrazněji směřovat k očekávanému cíli. „Pro mě je důležitý výsledek. Jsem příznivec racionálních jednoduchých řešení za použití selského rozumu, ale v zákonném rámci,“ vysvětlil nový šéf rozvoje Roubíček.

Na místě náměstka pro humanitní oblast zůstal David Mánek (ANO). Finance a správu majetku má nově na starosti Milan Kouřil (ANO). I on mluví především o nutné stabilizaci úřadu. V radě města nově zasedne také ředitel Jablonecké nemocnice Vít Němeček (ODS), předseda nejsilnějšího zastupitelského klubu a bývalý ekonomický náměstek Miloš Vele (ODS) a ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil (SLK). Za hnutí ANO v radě zůstali Jan Zeman a Stanislav Říha.

Právě kvůli zmíněnému projektu rekonstrukce a prodloužení tramvajové trati navštívilo jablonecké zastupitele i vedení sousedního Liberce. Všechny příslušné smlouvy je totiž nutné schválit a podepsat už během října.

Kauzy

DSÚK nemůže převzít autobusy od Zlineru 🎧