Matek a Klápště skončili ve vedení Jablonce nad Nisou 🎧

  • 16.08.2019
  • 19:17
  • Autor: Petr Mikula

Jablonečtí zastupitelé ve čtvrtek odvolali z vedení města Štěpána Matka a Petra Klápštěho z uskupení Společně pro Jablonec. Pro jejich konec hlasovalo kromě opozice i vládnoucí hnutí ANO v čele s primátorem Milanem Kroupou.

O krizi na jablonecké radnici informoval v pondělí jako první web Zprávy ze severu. Spory v koalici podle primátora Kroupy z ANO trvaly už od května a vyvrcholily nyní, kdy se Společně pro Jablonec a Piráti postavili proti návrhu vyrovnání města s primátorovou firmou Grepa Networks. Kroupa střet zájmů nepopírá a argumentuje mj. znaleckým posudkem.

Vyrovnání města s Grepou Kroupa nakonec z programu zastupitelstva stáhl. Opoziční ODS ale navrhla odvolat uvolněného radního pro strategické a územní plánování a participaci Petra Klápštěho. „Já jsem jeho agendu, kterou on tady na úřadě vytvořil, dlouhodobě kritizoval, protože je to velká zátěž pro městský rozpočet. Myslím si, že odváděl práci, ale ta nebyla úměrná těm nákladům,“ zdůvodnil odvolání lídr ODS Miloš Vele.

Vládnoucí hnutí ANO zase navrhlo odvolat náměstka primátora pro ekonomiku a majetek Štěpána Matka, údajně kvůli špatným pracovním výkonům a špatné komunikaci v koalici. „Při jednáních koalice docházelo k velkým sporům mezi primátorem a panem Matkem a pan Matek začal být nekonstruktivní, což v radě města dělalo velké problémy,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek z ANO.

Společně pro Jablonec se naopak pokusilo odvolat primátora města, což neprošlo.

Radní své odvolání spojují se střetem zájmů primátora

Petra Klápštěho jejich odvolání nepřekvapilo a důvod vidí právě ve střetu primátora: „Štěpán Matek měl na starosti agendu věcných břemen, kde firma Grepa nedodává podklady včas, měl na starosti agendu pronájmu stožárů veřejného osvětlení, které měla firma Grepa pronajaté za velice nízkou cenu a neplatila včas, a já jsem měl na starosti agendu územně analytických podkladů, kde firma Grepa nedodávala informace, které dodávat ze zákona má.“ „Já jsem se snažil spravovat majetek, snažil jsem se pracovat systémem ‚padni komu padni‘, a to zřejmě není populární,“ doplňuje odvolaný náměstek Štěpán Matek.

Vznikne koalice všech?

Rozpadlou koalici prý žádná nová nejspíš ani nenahradí.

„Domnívám se, že ani do budoucna žádnou koalici vytvářet nebudeme. Já bych byl velmi rád, abychom založili vládu v Jablonci na konsenzu všech zúčastněných zastupitelů,“ říká primátor Kroupa. To, že ODS má zájem se do vedení města zapojit, potvrzuje i Vele: „ODS je v Jablonci vítězem voleb a pokud nastala situace, že se rozpadla koalice, tak ODS má povinnost vůči svým voličům začít jednat a podílet se na tom, aby v Jablonci vznikla funkční vláda.“

O budoucím uspořádání v čele Jablonce se prý začne jednat hned v příštím týdnu. Problém střetu zájmů primátora se prý zřejmě již brzy vyřeší. Kroupa sám říká, že by chtěl do konce roku firmu prodat. ODS by pak prý střet zájmů nejradši vyřešila tak, že Milan Kroupa už nebude primátor.

Do vyřešení situace spadají agendy obou odvolaných radních přímo pod primátora Milana Kroupu. „Všechny záležitosti, které se budou týkat Městské policie Jablonec nad Nisou a možného střetu zájmů primátora, budou předkládány kolektivním orgánům města,“ upřesnila mluvčí jablonecké radnice Jana Hajná. Zastupitelstvo města také pověřilo statutárního náměstka Jakuba Chuchlíka, aby zajistil nezávislý audit současného městského kamerového systému, který má sloužit jako podklad pro výběrové řízení nového dodavatele.

Kauzy

DSÚK nemůže převzít autobusy od Zlineru 🎧