Jablonecký primátor vypnul kamerový systém, koalici považuje za mrtvou 🎧

  • 14.08.2019
  • 12:58
  • Autor: Petr Mikula

V pondělí večer Zprávy ze severu jako první informovaly o krizi v jablonecké vládnoucí koalici. Důvodem je odlišný pohled stran na vyrovnání města s primátorovou firmou Grepa Networks. Podle části koalice nemá primátorova firma nárok na platbu za služby, protože na ně neexistuje smlouva. Primátor na to reagoval vypnutím linek, na kterých běží městský kamerový systém.

Piráti a Společně pro Jablonec odmítají, aby město platilo za službu, kterou si podle nich nikdy neobjednalo. „Podle veškeré dokumentace, kterou má k dispozici město, bychom měli mít bezdrátový systém, který nepotřebuje infrastrukturu třetí strany, a tím pádem by neměl vznikat nárok na plnění třetí straně. Má to jeden háček. V roce 2016 si město objednalo svěšení antén z radniční věže v souvislosti s rekonstrukcí radnice, takže to byla v podstatě příprava staveniště. V rámci toho tehdy nikdo neřešil, na čí infrastrukturu se to přepojuje, na jak dlouho a jestli to město bude něco stát. Objednávka je čistě na to technické svěšení, za to město zaplatilo a to je jediný dokladovatelný vztah mezi městem a Grepou,“ vysvětluje náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti). Ten zároveň zpochybňuje, že by měl být celý kamerový systém připojen přes linky Grepy, protože podle objednávek měla být z mikrovlnných tras ve vlastnictví města přepojena jen část linek.

Primátor Jablonce nad Nisou a současně majitel společnosti Grepa Networks Milan Kroupa (ANO) na to reagoval nejprve částečným a posléze i úplným vypnutím tras Grepy, které městský kamerový systém využívá. „Piráti a Společně pro Jablonec nevěřili tomu, že kamerový systém vůbec Grepa provozuje. Tudíž to byl akt: ‚Podívejte se, je to pravda!‘ Nejdřív jsem to nevypnul celé, vypnul jsem jen půlku a na to přišla další otázka: ‚Co teda ta druhá půlka? Tu teda Grepa neprovozuje?‘ Tak jsem vypnul i tu druhou půlku, aby bylo vidět, že to jako Grepa provozuji všecko,“ vysvětluje Kroupa. Podle primátora byla část systému (19 kamer) vypnutá zhruba týden, celý systém pak 3 hodiny. „Od 12 hodin funguje kamerový systém celý a teď je na Radě města, jestli se rozhodne, že chce, aby ten kamerový systém Grepa vůbec dál provozovala. Pokud řekne, že ne, tak ho Grepa dál provozovat nebude,“ říká Kroupa.

Ve čtvrtek bude jasněji

Rada by o této záležitosti měla hlasovat ve čtvrtek 15. 8. dopoledne před mimořádným zasedáním jabloneckého zastupitelstva. Právě ve čtvrtek se nejspíš ukáže, jestli jablonecká koalice vydrží ve stávající podobě. Podle našich zdrojů je ve hře scénář odvolání náměstka primátora pro ekonomiku a největšího kritika předloženého materiálu o vyrovnání Štěpána Matka (Společně pro Jablonec / KDU-ČSL) právě na čtvrtečním mimořádném zastupitelstvu. Piráti a Společně pro Jablonec by naopak upřednostňovali pokračování koalice s ANO bez primátora Kroupy, který už podle nich svého postavení zneužil. Práci koalice jinak hodnotí velmi dobře a byla by prý škoda ji rušit kvůli pro fungování města málo zásadnímu bodu. Na koaličním jednání měli údajně zmínit jako vhodného kandidáta na primátora Petra Vobořila (Starostové pro Liberecký kraj), který nám však ambice zastávat nejvyšší post ve městě popřel.

Primátor Kroupa to ale vidí jinak. „Já si myslím, že dneska už ta koalice prakticky duševně neexistuje. Ten spirit jednoty tam jednoznačně není, není tam ani spirit důvěry. Tam se evidentně ta koalice rozdělila na část Pirátů a Společně pro Jablonec na jedné straně a ANO a další sympatizující zastupitele na druhé straně. Rozdělilo se to na radikální křídlo a na pragmatické křídlo. ANO zastupuje ty pragmatiky, kteří říkají: ‚Pojďme najít nějaké řešení a pojďme to vyřešit,‘ zatímco Piráti a Společně doteďka neřekli jeden jediný návrh na řešení. Oni jen neustále hledají nějaké chyby v minulosti, pitvají to až do roku 2009. Ono je daleko snazší na někoho ukázat, co kdo udělal špatně, než se bát, že někdo na mě ukáže, že jsem já udělal něco špatně. Ta rozhodovací schopnost těch dvou politických uskupení je, nechci říct nulová, ale minimálně velmi upozaděná,“ rozčiluje se primátor.

Politika jako umění nemožného

Co bude následovat prý ale nedokáže odhadnout. „V politice je možné všechno, politika je umění nemožného. Za mě by koalice asi mohla dál fungovat, ale minimálně jedna část z ní musí odejít. Jsou tam personality, které podle mě nejsou ani pracovité, ani výkonné, ani konstruktivní. To je potřeba změnit. Holt jsme přišli s nějakou vizí a mladistvým nadšením, ale ukázalo se, že mladistvé nadšení je pěkné, ale ti lidé nemají úplně odžito a nemají ani ten cit,“ zaútočil Kroupa na své zřejmě již bývalé koaliční partnery.

Zároveň naznačil, že o primátorské křeslo se nebojí: „My už ani nikoho dalšího shánět nemusíme, to se dá udělat organizační změnou, ale nějaká jednání už proběhla.“ Šéf nejsilnějšího zastupitelského klubu Miloš Vele (ODS) přitom už včera Zprávám ze severu napsal, že jeho strana o vstupu do koalice s ANO nejedná a že to není na pořadu dne. Je tedy možné, že se Milan Kroupa pokusí sehnat podporu pro menšinovou vládu napříč zastupitelskými kluby.

Kauzy

DSÚK nemůže převzít autobusy od Zlineru 🎧